top of page

O Karolinie

Wokalistka, autorka muzyki i tekstów, lirniczka. Swój niemal czterooktawowy głos rozwijała na wiele sposobów, trenowała śpiew klasyczny, rozrywkowy, śpiewokrzyk (biały głos), chłonęła również specyfikę śpiewu orientalnego w Turcji. Jej wrażliwość muzyczna, świadomość możliwości i potrzeba wyrażania tego co ważne, doprowadziły do stworzenia własnego języka, nie znającego podziału kulturowego czy stylistycznego. Inspiruje, ciekawi i nie daje się zapomnieć.
 

Muzyka jaką tworzy wykracza poza ramy określonych stylów, wymyka się teoriom o muzycznych gatunkach, nie daje się jednoznacznie przyporządkować. To połączenie etnicznych inspiracji ze słowiańską wrażliwością i wschodnim folklorem. Nieograniczona niczym przestrzeń, będąca następstwem unikalnego głosu Karoliny, pięknych melodii, autorskich, poetyckich tekstów i brzmienia instrumentów ze wszystkich stron świata, stanowi obszar, na którym spotykają się natura i różnorodne emocje.

 

„ Karolina sięga […] w głąb muzyki etnicznej. Śpiewając, podróżuje po kontynentach, ale nie zapomina o swojej słowiańskiej wrażliwości.”

                                                                      - Konrad Wojciechowski Dziennik Metro

 

 

Ukończyła liceum ogólnokształcące w klasie o profilu dziennikarskim. Jako nastolatka występowała na deskach Gliwickiego Teatru Muzycznego w musicalach młodzieżowych.

Po szkole średniej przeprowadziła się do Krakowa gdzie studiowała Teatrologię na 

Uniwersytecie Jagiellońskim. W tym czasie założyła Grupę Teatralną Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego "Bez Maski", z którą wystawiła swój autorski spektakl oparty na twórczości Tadeusza Nowaka, współpracowała też z Dziennikiem Teatralnym jako recenzent. Studia ukończyła z wyróżnieniem, rozpoczęła studia doktoranckie.

 

„[...] takich głosów nie spotyka się często.”

                                                            -Radosław Soćko -tegoslucham.pl

 

 

W 2010 roku została laureatką Studenckiego Festiwalu Piosenki, w następnym latach została też nagrodzona na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, Piostur Gorol Song w Andrychowie, Festiwalu Twórczości Korowód w Krakowie, Festiwalu Śpiewających Poezję Łaźnia w Radomiu. W 2011 roku została finalistką Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja, a w roku 2012 międzynarodowego Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

 

W 2013 roku nakładem Wytwórni Mystic Production ukazał się jej debiutancki, autorski album "W oddali", promowany singlami: Strach spadania, Hej w oddali, Przedwiośnie. Płyta została nominowana do tytułu Folkowego Fonogramu Roku 2013 Polskiego Radia. W tym samym roku wzięła udział w nagraniach muzyki do filmu Janusza Zaorskiego Syberiada Polska, gdzie wykonała romanse rosyjskie.

 

 

„Gdzieś po muzycznej mapie Polski rozsiane są perełki, zespoły i artyści, o których słyszeli tylko nieliczni szczęśliwcy lubujący się dźwiękami spoza fonograficznego mainstreamu. Czasami ktoś jednak owe perły wyławia i ma ochotę zaprezentować je światu - jedną z nich jest Karolina Skrzyńska.”

                                                                                  - Jurek Gibadło - Audio Magazyn

 

 

W 2014 roku została nagrodzona nagrodą im. Czesława Niemena na LI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w koncercie SuperDebiutów. Tydzień wcześniej zajęła drugie miejsce oraz otrzymała nagrodę specjalną Włodka Pawlika na Europejskich Integracjach Muzycznych.

 

Od 2013 roku współpracuje ze Stowarzyszeniem K40, gdzie prowadzi Teatr Dzieci Niepełnosprawnych Intelektualnie Wielkie Jajo, utworzyła teatr dla seniorów Teatralnia, a także przygotowuje oprawę muzyczną Salonów Poezji w Łazienkach Królewskich.

Od 2014 roku jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztuki Wokalnej Natural Voice Perfection. Związała się również z Międzynarodowym Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice.

Jako redaktorka i prezenterka współpracowała przez 8 lat z Telewizją Canal+.

W 2017 roku ukazał się jej drugi album "Palcem po wodzie", nakładem wytwórni Agencja Muzyczna Polskiego Radia. Wraz z towarzyszącymi jej muzykami (Bart Pałyga, Hubert Giziewski Wojciech Lubertowicz, Mateusz Szemraj, Jakub Mielcarek) i wokalistkami (Magdalena Pamuła, Dorota Kołodziej, Aleksandra Zawłocka) silnie nawiązuje do muzyki swoich korzeni - muzyki słowiańskiej. 

Jej głos oraz lirę korbową można usłyszeć w wielu produkcjach filmowych, reklamowych, serialach i grach komputerowych, m.in. Dewajtis, Warsaw by night, Syberiada Polska, Forst, Last Oasis, Chłopi (malowany polski kandydat do Oscara, również z piosenką "Koniec lata", gdzie zaśpiewała i zagrała obok Kwiatu Jabłoni, Beli Komoszyńskiej i L.U.C.). A także podczas gościnnego udziału w trasach koncertowych i nagraniach czołowych artystów polskiej sceny. 

Obecnie koncertuje i prowadzi warsztaty śpiewu naturalnego, jest także autorką książki

"U źródła, o sile naturalnego śpiewu", która czeka na wydanie. Pracuje nad materiałem trzeciej solowej płyty, której wydanie zaplanowane jest na przełom 2024/2025 r. 

„[...] debiut fonograficzny pozwolił jej określić swoją własną stylistykę i zabrać niebanalny głos w obronie pięknych lirycznych kompozycji.”

                                                             - Adam Mańkowski - magnetoffon.info

bottom of page